Когато описваме звука, трудно е да не споменем неговата физическа природа. Това, че можем да чуваме и обработваме различни звуци, е свързано с физичните явления, свързани с природата на звука като вълна. Защо можем да чуваме звуци? В науката звукът е вибрация в предаващата среда, или с други думи, промяна в налягането. Какво означава това? Във втората част на „Дума за акустиката“ ще разкажем повече за звука като вълна.

Звукът като вълна

Ако хвърлите камък във водата, ще видите разпространяващи се концентрични кръгове. Звуковата вълна е подобна. Вибрацията в предаващата среда (обикновено си представяме средата като въздух, въпреки че звукът се предава и в газове, течности и твърди вещества), предизвикана от източника на звука, предава енергия на следващите частици. Това означава, че частиците претърпяват сгъстяване и разредяване – така се променя налягането и вибрацията се разпространява, докато достигне нашите уши. Механичната вълна, приета от човешкото ухо, движи тъпанчето и слуховите костици. След това вълната се трансформира в електрически импулс във вътрешното ухо и накрая достига мозъка ни като слухово изживяване.

Говорим за високи и ниски звуци. Звукът може да има и определена сила и тоналност. Индивидуалните му характеристики са свързани с физическите особености на звуковата вълна. Височината на звука се определя от честотата на вълната, която е пряко свързана с дължината на вълната. Колкото по-къса е вълната, толкова по-често и по-близо са промените в налягането. Честотата на такава вълна е по-голяма, а звукът, който чуваме, е по-висок.

Звуците в офиса

Както вече знаете, природата на звука може да варира. Неговите свойства зависят от източника на звука. Навсякъде, където отидем, включително и в офисите, сме изложени на разнообразни звуци. Помислете за стъпки, бръмчене на вентилация и звуци от офис оборудване – повечето от тях работят на по-ниски честоти. Когато сме сред хора, сме изложени на техните гласове и разговори. Речта попада в диапазона на средните честоти, към които човешкото ухо е особено чувствително. Има и високочестотни звуци, като кликове на клавиатурата или звънене на телефон.

Когато искате да въведете някакъв акустичен контрол, трябва да вземете предвид честотата на звука, абсорбиран от конкретен материал. Изборът на такива материали трябва да бъде обмислен и съобразен със специфичната стая.

Продуктите на Nowy Styl за акустично третиране на индивидуални офиси подлежат на задълбочени тестове. Звукоабсорбиращите свойства на материалите се изследват внимателно и могат да се използват за специфични цели. Понякога е необходимо да се обработи конкретен честотен диапазон.

Ето защо са създадени перфорираните панели Sileo Levels: те могат да абсорбират избрана честота на звуците. Тези панели се предлагат в три варианта, които се различават по дебелина и размер на перфорациите. Затова те абсорбират строго определен диапазон от звуци и могат да се използват в различни пространства.

Ние знаем всичко за природата на звуковата вълна. Акустичните тестове и консултации са само един елемент от обширното портфолио на услугите на Nowy Styl, създадено, за да ви помогне да се възползвате максимално от офисното си пространство.